ABD halkı dün gece bu düelloyu izledi

  • Ana Sayfa
  • ABD halkı dün gece bu düelloyu izledi
ABD halkı dün gece bu düelloyu izledi
Obama ile rakibi Romney canlı yayında kapıştı, ABD halkı ekrana yapıştı. Abone ol

Amerikan halkının başkanlık seçimlerindeki kararında önemli rol oynayan televizyon tartışmalarının ilki, Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney arasında dün akşam gerçekleşti.DÜELLONUN GALİBİ KİM?

Son haftalarda Obama ’ya oy veren yüzde 47’lik seçmen grubunu küçümseyen sözlerinin yeraldığı gizli bir video bandının ortaya çıkmasıyla zor duruma düşen Romney ’nin, dünkü ilk tartışma sırasında gösterdiği performans, pek çok gözlemci tarafından Obama ’ya göre daha “baskın” ve “göz doldurur” sözleriyle nitelendirildi.

OBAMA TUTUK avukat reklam TU

Obama ise özellikle tartışmanın başlangıcında Romney ’e göre daha tutuk ve monoton kalırken, Romney, Obama ’yı eleştiri yağmuruna tuttu ve pek çok konuda politikalarının başkan tarafından yanlış aksettirildiğini savundu.

MODARATÖRLE TARTIŞTILAR

Her iki tartışmacının da, sözlerini zaman darlığını gerekçe göstererek sık sık kesen moderatör Lehrer ’le atışmaları dikkat çekti.

6 Kasım’daki seçimlere yaklaşık bir aylık süre kala Colorado eyaletindeki Denver Üniversitesi ’nde yapılan ve televizyonlardan naklen yayınlanan ilk “düello,” iç politika konuları üzerinde yoğunlaştı.

Tecrübeli haber sunucusu Jim Lehrer tarafından yönetilen ve 90 dakika süren oturumda Demokrat Başkan Obama ve eski Massachusetts valisi Mitt Romney , ekonomi, vergiler, sağlık reformu, federal bütçe açığı ve devletin rolü üzerinde tartıştılar ve birbirlerinden oldukça farklı politikalar önerdiler.

YAPTIKLARINI VE YAPACAKLARINI ANLATTI

Başkan Obama, göreve geldiği dört yıl önce Amerika’nın Büyük Bunalım’dan bu yana en kötü ekonomik kriz içinde bulunduğunu, ancak uyguladıkları doğru politikalarla bunun atlatıldığını kaydetti. Bundan sonra yapılacak daha çok şey olduğunu da hatırlatan Obama, bunları “eğitim sektörüne daha fazla yatırım yapmak, yeni enerji kaynakları bulmak, vergi kanunlarını değiştirmek, bütçe açığını dengeli biçimde azaltmak” şeklinde sıraladı.

Ülkenin “yeni bir ekonomik vatanseverliğe” ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Obama, “Amerika’nın en iyi olduğu zaman, orta sınıfının en iyi olduğu zamandır” dedi.

ROMNEY: BAŞARISIZSIN

Cumhuriyetçi aday Romney ise, Başkan’ın dört yıldır izlediği yolun doğru yol olmadığını, Amerika’nın yeni bir yola ihtiyaç duyduğunu bildirdi.Obama’nın yüksek işsizlik oranını aşağıya çekmekte ve ekonomiyi büyütmede başarısız olduğunu kaydeden Romney, bütçenin dengelenmesi ve küçük ölçekli işyerlerinin desteklenmesini de içine alan beş ayaklı politika önerisini savundu.Kategori : DÜNYA