Suriye'ye verilen elektrik kesilecek mi?

  • Ana Sayfa
  • Suriye'ye verilen elektrik kesilecek mi?
Suriye'ye verilen elektrik kesilecek mi?
Suriye ile ilişkiler enerjiye nasıl yansıyacak? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız cevap verdi.Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz Suriye halkıyla değil, Suriye rejiminin yaptığı yanlışlarla alakalıyız, onunla ilgiliyiz" diyerek verilen elektriğin kesilmeyeceğini duyurdu.

Uluslararası Enerji Konferansı ve Fuarı'na katılan Bakan Yıldız, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Türkiye ile Suriye arasındaki gerilim enerji fiyatlarının artmasına neden olur mu?'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, Suriye ile gelinen son noktada enerji fiyatlarının yükseleceğini beklemenin yanlış olduğunu ve böyle bir beklenti içerisinde olmadıklarını bildirdi.

Suriye'nin büyük bir petrol ve doğalgaz üreticisi olmadığını, Türkiye'nin tüketimlerinin de Suriye'deki rakamlarla mütenasip olm avukat reklam adığını belirten Yıldız, ''Tam tersi Türkiye'den Suriye'ye verilen elektriğin ve Suriye üzerinden geçip Irak'a giden bir su kaynağının olduğunu biliyoruz. O açıdan böyle bir gerginliğin sonucunda elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artmasını beklemek yanlış olur, bizim böyle bir beklentimiz yok. O açıdan herkesin müsterih olmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Konuyla ilgili bir soru üzerine Türkiye'den Suriye'ye elektrik verilmeye devam edildiğini belirten Enerji Bakanı, şunları söyledi:

''Biz Suriye halkıyla değil, Suriye rejiminin yaptığı yanlışlarla alakalıyız, onunla ilgiliyiz. İnsanlık dramına dönüşen ve 30 binden daha fazla kişinin öldüğü, her gün ölenlerin sayısının arttığı bir ortamdan bahsediyoruz. Bunun hangi ülke açısından olursa olsun savunulacak bir yanı yok. Tam tersi bu insanlık dramına bir son vermeyle alakalı konu. O yüzden biz Suriye halkıyla, oradaki masum insanlarla alakalı bir yaptırımdan bahsetmiyoruz.''

Bir gazetecinin, ''gerilimin sıcak savaşa dönüşme riski var mı?'' şeklindeki sorusuna Yıldız, ''Ben o noktaya geleceğini düşünmüyorum'' yanıtını verdi.

TÜRKİYE IRAK İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilere yönelik bir soru üzerine, Irak'ın her yönüyle bütünlüğünün önemli olduğunu ve orada alınacak kararların Türkiye'yi direk ilgilendirdiğini söyleyen Yıldız, ''Petrol ürünleriyle alakalı ihtiyaçları konusunda kayıtsız kalmayacağımızı belirttik. O yüzden zaman zaman gerginleşen, farklı gerekçeleri olan konulara enerji sektörünün dahil edilmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim'' dedi.

RÜZGARDA YATIRIMLARINI ZAMANINDA YAPANLARA ÖNCELİK

Yeni rüzgar üretim lisanslarının ne zaman verileceğine yönelik soru üzerine Taner Yıldız, toplam 11 bin Megavatlık rüzgar enerjisini lisanslandırma çalışmalarının devam ettiğini, bunlar içerisinde yatırımlarını zamanında yapanların öncelik alacağını bildirdi.

Yıldız, ''İletim hatları bağlantı görüşüyle alakalı hususlarda daha muhafazakar davranacağımızı yatırımcılarımıza söylüyorum. (Ben bu yatırımı yapacağım) diyenlerin yanındayız. Ama geciktirenlerle alakalı, özellikle sistem iletim bağlantı görüşüyle alakalı önümüzde farklı süreçler yaşanabilir. Bunu da yatırımcılarımıza duyurmak isterim'' ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ 2008'E GÖRE UCUZ

Meclis'te sözlü soru önergelerini cevaplarken milletvekillerin sorduğu soruya verdiği yanıtı tekrarlamak istediğini de belirten Yıldız, ''Reel olarak 1000 metreküp gazın fiyatının 4 yıl önceki fiyatlardan daha ucuz olduğunu söyledim. Bu gerçeği tekrar paylaşıyorum'' dedi.Kategori : GÜNCEL